Z jakich materiałów produkuje się zbrojenie budynku?

Elementy konstrukcyjne budynku powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów dobrej jakości. Dlatego nieprzerwanie od lat w budownictwie wykorzystywany jest beton. Niestety nie jest on odporny na rozciąganie i z tego powodu, we wszystkich konstrukcjach umieszczane jest dodatkowe stalowe zbrojenie. Znajduje się one w stropach, fundamentach i nadprożach drzwi oraz okien.

Pręty zbrojeniowe, jako główny element zbrojenia

Pręty stalowe stanowią główny element zbrojenia. Dostępne są dwa rodzaje prętów: gładkie i żebrowane. Różnią się one między sobą wytrzymałością i odpornością. Pręty żebrowane posiadają ponadto charakterystyczne poprzeczne nacięcia na całej swojej długości. Wykorzystywane są głównie, jako element konstrukcyjny zbrojenia budynku, ale też często w konstrukcjach przemysłowych. Pręty gładkie mają za zadanie wzmocnić konstrukcje i dlatego wykorzystuje się je jako strzemiona lub maty budowlane.

Strzemiona zbrojeniowe

Ważnym elementem konstrukcji stalowych są strzemiona zbrojeniowe. Wykonuje się je z odpowiednio ukształtowanych gładkich prętów. Swoją konstrukcją przypominają prostokąt lub kwadrat, wewnątrz których umieszcza się pręty zbrojeniowe. Przymocowuje się je za pomocą drutów, dzięki czemu uzyskujemy przestrzenny szkielet. Jego zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji i zapobieganie pękaniu ścian. Strzemiona zbrojeniowe wykorzystuje się też do tworzenia zbrojeń stropów, słupów, wieńców i belek budowlanych. Ich zadaniem jest stabilizacja i utrzymanie prętów zbrojeniowych.

Rodzaje stali zbrojeniowej

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów stali, a jej wybór zależy od decyzji konstruktora. Trzeba pamiętać, że stal różni wytrzymałością i stopniem odkształcenia prętów. Stal różni się również ciągliwością, która z przekłada się na trwałość elementów budowalnych. Im wyższy jest stopień ciągliwości stali tym jest trwałość jest większa.