Czym są blachy gorącowalcowane?
Blachę stalową można obrabiać na wiele sposobów. Jednymi z najpowszechniej wykorzystywanych w przemyśle rodzai blach są blachy gorąco i zimno walcowane. W tym krótkim artykule przedstawiamy charakterystykę blach gorącowalcowanych: ich metody produkcji, właściwości oraz zastosowania.
Jak powstają blachy gorącowalcowane?
Blachę wytwarza się w procesie walcowania. Polega on na przeciskaniu rozgrzanego kęsa metalu przez serię wałów, które nadają mu pożądany kształt i grubość. W wypadku blach gorącowalcowanych odbywa się to w temperaturze większej niż temperatura rekrystalizacji stali, czyli ok. 600 st.C. Pozwala to na użycie mniejszej siły i łatwiejsze nadawanie kształtu podczas obróbki oraz uniemożliwia uszkodzenie obrabianego materiału. Z drugiej strony, zniszczenie i ponowne uformowanie struktury krystalicznej stali sprawia, że blacha nie zachowuje swoich właściwości sprzed obróbki i staje się mniej sprężysta.
Zastosowania blach gorącowalcowanych
Blachy gorącowalcowane stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość grubej, wytrzymałej stali, którą można łatwo zabezpieczyć przed korozją. Blacha walcowana na gorąco sprawdza się szczególnie dobrze tam, gdzie będzie poddana dalszej obróbce, w szczególności spawaniu. Dobrymi przykładami konstrukcji wykonywanych z blachy gorącowalcowanej są elementy:
- maszyn,
- mostów,
- schodów,
- kładek,
- wind,
- pojazdów przemysłowych
- statków i okrętów.
Cechy blach gorącowalcowanych
Blachy gorącowalcowane mają kilka kluczowych cech, które sprawiają, że są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Są to:
- łatwość w obróbce,
- duża różnorodność,
- dobre właściwości spawalnicze,
- wysoka grubość,
- chropowata powierzchnia,
- mniejsze opory podczas odkształcania,
- tańsza i mniej energochłonna obróbka w stosunku do blach zimnowalcowanych,
- większa podatność na rdzę,
- powstawanie zgorzelin podczas formowania.